V-move L Shopping or Luggage Cart Pusher or Retriever
small carts
In stock
The V-Move L remote control shopping cart pusher or retriever is for pushing small nested shopping carts / grocery carts or nested luggage carts. It has an 800-watt low-RPM DC motor and is our most affordable cart pusher. It has the capability to push loads up to 4,409 lb or 2 MT when configured with optional counterweight. Solid wheels, all-season air tires, or deep-lug winter tires are your choice with the V-move L cart pusher.
Backed by a one-year warranty!
Prevent injuries and increase productivity using the V-move L shopping or grocery cart pusher.
Its small footprint means it takes up less space and is easier for staff to use - especially in busy stores or crowded airport terminals. Ideally, this cart pusher is for small carts. Our XL and XL+ are for medium and large-sized carts. Even though the V-move L has a DC motor with brushes, our DC motors spin at a slow RPM with high torque output. The motor brushes should not need replacing over the life of the tug when used 4 hours or less each day. This will save you time and money vs other DC motor tugs on the market.
This V-Move L shopping cart pusher uses a popular Curtis computer controller, top-quality deep-cycle maintenance-free batteries, and a water and dust-proof UL/CSA-approved charger. The standard battery will last for up to 5 hours of continuous use and cycle for up to 1,200 times at 80% depth of discharge. Our LiFePO4 battery option, when partially and fast charged throughout the day to keep the batteries topped up, will provide you with 24/7 constant use.
Included with each cart retriever tug is a waterproof IP67 rated rugged remote control, universal adjustable cart wheel holder, marine-grade rope and ratchet, a 360-degree flashing light, and loud vehicle horn.
See our Blog Post: Shopping Cart Pusher Machine: What to Look For
The V-Move L is a light-duty industrial-quality remote controlled cart pusher. With optional counterweight plates, the V-move L itself can weigh a total of 730 lb or 330 kg and operate on a maximum gradient up to and including 25%. However, when pushing carts, we recommend a grade of 5% or less. If you have a steeper grade pushing small carts, we recommend the XL or XL+ cart pusher.
Combined with Verhagen Leiden, we have over 45 business years of material handling experience.
V-Move L Tug Specifications
| Tow | 2 MT / 4,409 lb |
| Weight Carry/Max Counterweight | 0.2 MT / 441 lb |
| Max Gradient | 15% |
| Power (min) Power (max) | 0.8 kW / 1 hp 1.5 kW/ |
| Force (min) Force (max) | 625 Newtons / 141 lbf 1,250 Newtons / 281 lbf |
| Speed | 0 - 6 km/hr / 0 - 3.7 mph |
| Voltage | 24 volts |
| Motor Type | DC |
| Battery Type | 2 x 12 volt 50Ah maintenance-free with option for 60Ah and LifePO4 |
| Charger | UL/CSA approved charger included |
| Tug Weight | 130+ kg / 287+ lb |
| Size (lwh) | 125x70x90 cm / 49x28x35 in |
Spécifications sujettes à changement.
Especificaciones sujetas a cambios.
Michael did an amazing job communicating and providing detailed information about the V-Move XXL purchase. He provided tugger options, responded to questions within 1 business day, and always had the customer’s best interests in mind. Shipment was coordinated and additional spare parts shipped upon request. I couldn’t be more pleased with the purchase.
| brand | V-Move |
|---|---|
| manufacturer | Verhagen Leiden B.V. |





