V-Move XL 0.8 electric tug or trash bin mover
Moves 7,716 lb
In stock
The V-Move XL 800 walk-along battery powered tug or trash bin mover with an 800-watt motor is ideal for pushing and pulling loads up to 7,716 lb or 3.5 MT and, with an optional lift, it can carry loads up to 441 lb or 0.2 MT. The V-Move XL, which has been manufactured for over 18 years, is designed to move and stop the loads safely and without any effort from the user.
Due to our optional tires and advanced driveshaft, you can use this battery powered tug or trash bin mover on and off solid surfaces, off-road, and in snow. Optional studs in our winter tires allow you to use it on ice. You can add up to 200 kg or 441 lb of counterweights so the tug weighs about 430 kg or 950 lb for added traction with heavier loads. To move even more weight with any of our battery powered tug models, see our FAQ on moving weight on rails: HERE We will recommend the weight you need, as part of our overall recommendations.
This battery powered tug load mover uses a Curtis computer controller, top-quality deep-cycle maintenance-free batteries, and a water and dust-proof UL/CSA-approved charger. With the optional tilting handle, our industrial load mover has one of the smallest footprints of any walk-along tug allowing you to get into tight spots to get at loads. The XL has a variety of options available including different handles, different batteries (including LiFePO4), a snow plow, push bars, hydraulic and electric lifts, and many more options.
This battery powered tug or trash bin mover can be used to push and pull any loads on wheels or rails such as waste bins, compactors, buses, trucks, cars, industrial rolls, helicopters, small planes, boats, trailers, carts, etc. Combined with Verhagen Leiden, we have over 45 business years of material handling experience.
Do not click on the video if you don't agree with the cookie policy of Youtube

V-Move XL 0.8 kW Tug Specifications
| Push or Pull | 3.5 MT / 7,716 lb |
| Weight Carry/Max Counterweight | 0.3 MT / 661 lb |
| Max Gradient | 25% |
| Power (min) Power (max) | 0.8 kW / 1 hp 1.6 kW / 2 hp |
| Force (min) Force (max) | 625 Newtons / 141 lbf 1,555 Newtons / 350 lbf |
| Speed | 0 - 6 km/hr / 0 - 3.7 mph |
| Voltage | 24 volts |
| Motor Type | DC |
| Battery Type | 2 x 12 volt 50Ah maintenance-free |
| Charger | UL/CSA approved charger included |
| Tug Weight | 200+ kg / 441+ lb |
| Size (lwh) | 165x80x103 cm / 65x31x41 in |
Spécifications sujettes à changement.
Especificaciones sujetas a cambios.


This is an estimate only of the maximum weight of a waste/recycle bin pulled by a V-Move XL 0.8 kW battery-powered tug when the tug has the maximum counterweights on it. Each case will be different and result in different calculations and this is only intended as a starting point. Xerowaste Solutions V-Move Tugs
Ask us about all the options we have to customize the electric tug for your use.
See our wide selection of tires and wheels.
Michael and the Team at Xerowaste were, and continue to be amazing to deal with. When looking to purchase a tugger for our application, Michael was able to locate another customer closer to our location for us to visit and test a unit. After reviewing the equipment, the unit seemed perfect for our application. We started with a purchase of 3 units, and proceeded to purchase 3 additional units once we were certain the unit would work well for us.
After sales service and technical support have been fantastic as well. The great communication did not end after the purchase, in fact when trouble shooting or replacement parts were needed, the communication was just as great!
A big thank you to the Xerowaste team, for making our lives easier, and our ergonomics improved!
Would rate higher than 5 stars if allowed, and would not hesitate in ordering from Xerowaste again in the future!!
| brand | V-Move |
|---|---|
| manufacturer | Verhagen Leiden B.V. |


















